V Číně jedí psy (1999), každý podnikatel by měl vidět

V Číně jedí psy (1999), každý podnikatel by měl vidět
5 (100%) 2 votes

Téměř v každém filmu lze spatřit u jeho představitelů určité prvky, kterými se vyznačují podnikatelé, tím myslím např. risk, nezaleknutí se překážek, naplánování akce apod.

Rozhodl jsem se, že napíšu seznam filmů, ve kterých je takových prvků více než dost, začnu s první recenzí filmu, který by měl vidět každý podnikatel, jelikož jsou v něm naprosto čiré vlastnosti nebojácných a úspěšných podnikatelů, mnohdy až brutálně ztvárněny. 

  1. V Číně jedí psy (1999) – v téhle dánské akční krimi-komedii, kterou určitě doporučuji zhlédnout, se odehrává opravdu nepředstavitelné. Bankovní úředník Arvid je takovým potpantoflákem, kterému se podaří při jedné směně omráčit a zneškodnit lupiče, který právě vykrádá banku přímo před jeho očima. Vzápětí za ním domů přijde údajná žena lupiče, která tvrdí, že peníze z loupeže měly sloužit pro umělé oplodnění a v Arvidovi se hne svědomí.

Arvid, V Číně jedí psy

Vzpomene si na svého bratra Haralda, který má za sebou pestrou kriminální minulost a stále v ní pokračuje, vlastní restauraci, kde komanduje své zaměstnance. Arvid se mu svěří, co udělal a chce peníze získat zpět, aby je předal nešťastné ženě. Harald si poslechne plán Arvida a bez váhání souhlasí, že bratrovi pomůže. Naplánují přepadení vozu, který převáží peníze a následně čin provedou. 

Zde můžeme vidět prvky podnikatelského jednání, nikdo z bráchů se jednak nebojí rizika a ví, že bez plánu to nepůjde. Harald následně zorganizuje celou akci s jeho podřízenými a vše řídí až do konce operace. Peníze se tedy sehnaly a Harald je předá bratrovi.

Harald, v číně jedí psy

Arvid peníze zanese neplodné ženě a zdá se, že vše je již ok. Ovšem Arvid dostane další nápad, žena přece nemůže být šťastná bez milovaného muže, tedy lupiče, kterého dostal do lochu právě Arvid, který Haraldovi představí jeho prosbu o osvobození vězně. Harald opět neváhá a celý nápad zorganizuje. Nejdříve s pomocí všehoschopných zaměstnanců, kuchařů z kuchyně, vyzkouší účinnost C4 výbušniny, která má udělat díru do vězeňské zdi. Test se zdaří a tým pod velením Haralda opravdu osvobodí vězně, i za cenu, že Harald musí hbytě zastřelit policejní ostrahu, která uslyšela výbuch.

Harald, v číně jedí psy, vězení scéna

Po krátkém rozhovoru se dozvíme, že vězeň ve skutečnosti žádnou ženu nemá, ovšem za to má proradnou sestru, která ho naposledy okradla o peníze a celý příběh s umělým oplodněním si vymyslela. Jakmile to Harald uslyší, ihned osvobozeného vězně zastřelí přímo do hlavy. (rychlé rozhodnutí podle situace, žádné váhání, i když to zní morbidně).

Po tomhle rozuzlení se staně ještě jedna věc, Arvida na začátku filmu zmlátil naštvaný klient, kterému nebyl povolen úvěr na podnikání. Toho právě uvidí Arvid s Haraldem, když jdou po ulici, jak trénuje s kolegy ve studiu. Harald se okamžitě rozhodne, že musí čin potrestat a naplánuje akci. Arvid ho má střelit do ruky (hraje na kytaru) za to, že ho nespokojený klient praštil flaškou po hlavě (Arvid musí v práci hlavně myslet). To Harald vymyslel takovou rafinovanou odplatu. Po brutálním uvítání pěstí do obličeje a střelení kytaristy do nohy Harald předá Arvidovi zbraň ať splní svou pomstu. Arvid ovšem neumí střílet a tak samopalem omylem postřílí celou bandu, velice komickým způsobem.

Arvid strílí

Harald má navíc pletky se srbskou mafií a jeden z členů rodiny, Vuk, pracuje u Haralda, který Vuka často šikanuje. Při předešlém rozhovoru s vězněm Arvid Vuka omylem zastřelí původně výstražným výstřelem do hlavy (Arvid je opravdu ostrostřelec :D), který se nešťastně odrazil. Harald má tedy dočinění s opravdu nelítostnou bandou zabijáků, kterou připravil o člena rodiny, právě rodina je pro takovou mafii jedna z nejdůležitějších věcí v životě. Ovšem ani přesto neztrácí hlavu, nepropadá panice a strachu a dál pokračuje ve svém živlu, jakoby se nic nestalo. Vuka spolu s vězněm kuchaři zakopali v nedalekém parku.

srbská mafie

Arvid mezitím zabije svou ex-přítelkyni, která si z něho vždy jen utahovala. Při rozhovoru s Haraldem, který se ptá na tělo, mu Arvid řekne, že je v kuchyni….a v obýváku. Arvidův plán je zmizet někam pryč, ale potřebuje peníze na útěk. Harald opět ihned souhlasí, že svému mladšímu bráchovi pomůže. Arvid má plán jak na to. Strach pro ně neznamená zřejmě nic a štěstí je na jejich straně. 

Harald opět zorganizuje akci, každý zapojený má svůj úkol. Chystají se vyloupit banku. Právě když se chystají, tak je přepadne ona srbská mafie (našla Vukovo tělo) a začne na ně hlava nehlava střílet. Třem se podaří utéci do nedalekého baru, jen Harald zůstane v pasti, jediné, co zbývá je skočit do vody. Navíc má batoh, který ho stahuje a jdou za ním dva mafiání, aby ho bezmocného ve vodě zastřelili. V naprosto beznadějné situaci potápějící se Harald vystřelí dávku do neznáma, podaří se mu zabít jednoho ze Srbů, druhý nervózně střílí do vodní hladiny. Harald se pomalu vynoří a zabije i druhého padoucha.

V momentě, kdy by to 95% lidí vzdalo, Harald zachoval chladnou hlavu a pomalu zlikvidoval nepřítele, i když byl v naprosto bezvýchodné situaci.

Harald následně vnikne do obklíčeného baru a naprosto beze strachu začne pálit na všechny Srby, kteří se chystají zabít tři Haraldovi kolegy spolu s Arvidem. Harald vyvázne bez škrábnutí a stihne zabít většinu nepřátel. Zajímavé je, že vždy, když nepřítel ukázal strach, znejistil, Harald okamžitě využil situace, jednal ihned, beze strachu a chladnokrevně, bezmyšlenkovitě, nezpanikařil a věřil ve své schopnosti. Na přemýšlení v akci nebyl čas, to by ho stálo život. (paralela např. pro obchodníky, obchod je systém, metoda, nikoliv improvizace).

Harald, scéna v baru

Film nakonec dopadne tak, že Arvid zničehonic vstane a poslední přeživší mafián ho zastřelí. Harald následně zastřelí posledního Srba a spolu se svými dvěma kuchaři zavelí k odchodu. Ve filmu je více scén a děje, ovšem chtěl jsem vyzdvihnout jen některé z nich.

Mezi hlavní vlastnosti úspěšných podnikatelů, které jsou ve filmu hlavně u Haralda a které jsem popsal a chtěl vyzdvihnout, tedy patří:

  • rychlé rozhodování, žádná paralýza
  • nutnost mít připravený plán
  • nutnost mít k provedení akce tým
  • nutnost být pro tým autorita, ze které jde respekt a mnohdy i strach
  • za každou cenu riskovat, nebát se neúspěchu, jít do akce s myšlením na vítězství
  • v neočekávané situaci okamžitě jednat, chladnokrevně, bezmyšlenkovitě
  • nevzdávat se, i když situace vypadá z 99% beznadějně, i 1% se může obrátit v úspěch
  • žádný strach, pro vítěze je strach jen výmluva, akce jej předčí stonásobně
  • všechno je možné, překážky jsou ničím, když je jasný cíl (vysvobození vězně, přepadení dodávky apod.)

A jedna perlička na závěr, film byl natočen podle skutečných událostí! Herec, co hraje Haralda je navíc znamení beran, což naprosto sedí na zmíněné vlastnosti. Mimochodem jsem taky beran  🙂

Příští recenze bude popisovat překvapivě druhý díl tohoto skvělého filmu.

Podívat se na film můžete níže přiloženým odkazem, příjemnou zábavu a inspiraci.

Přehrát film

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge